Πέμπτη, 24 Ιουνίου 2010

"Μαραθωνιο"...τενις

Αποτελεί γεγονός : επιτέλους ο μεγαλύτερος σε διάρκεια επαγγελματικός αγώνας τένις όλων των εποχών ολοκληρώθηκε με τον Αμερικανό Τζον Ίσνερ να νικάει με 3-2 σετ τον Γάλλο Νικολά Μαού μετά από 11 ώρες και 5 λεπτά! Το κυριολεκτικά μαραθώνιας διάρκειας πέμπτο σετ έληξε 70-68 (!) και κράτησε 8 ώρες και 11 λεπτά ενώ ο αγώνας, που ήταν για τον πρώτο γύρο του Wimbledon, εξελίχθηκε σε τρία…επεισόδια. Ξεκίνησε την Τρίτη, σταμάτησε λόγω σκότους, συνεχίστηκε την Τετάρτη, διακόπηκε και πάλι για τον ίδιο λόγω και ολοκληρώθηκε την Πέμπτη (24/06) με τον Ίσνερ να περνάει στον δεύτερο γύρο με 6-4, 3-6, 6-7(7), 7-6(3), 70-68. Οι σκηνές που εκτυλίχθηκαν με τη λήξη του αγώνα ήταν συγκλονιστικές. Παρά την ένταση από την τριήμερης διάρκεια προσπάθεια και την σκληρή μάχη, ο Ίσνερ δεν έχασε το χιούμορ του, δηλώνοντας αμέσως μετά το τέλος της αναμέτρησης: "Είμαι λίγο κουρασμένος. Όταν παίζεις ένα τέτοιο ματς σε αυτή την ατμόσφαιρα, δεν νιώθεις κούραση. Το κοινό ήταν φανταστικό". Συνεχίζοντας, αναφέρθηκε στον αντίπαλο του: "Αυτός ο τύπος είναι μεγάλος μαχητής. Θέλω να μοιραστώ αυτή τη μέρα μαζί του, ήταν μεγάλη τιμή. Του εύχομαι τα καλύτερα και ελπίζω να βρεθούμε αντίπαλοι και στο μέλλον αλλά να μην φτάσει στο 70-68".
Ο Μαού τόνισε, από την πλευρά του: "Ήταν απίστευτο αυτό που συνέβη. Το κοινό και τις τρεις μέρες ήταν φαντιστικό. Ο Ίσνερ άξιζε τη νίκη".

Αναλυτικά τα ρεκόρ που έσπασαν

**Μεγαλύτερο σε διάρκεια παιχνίδι: Μαού-Ίσνερ 11 ώρες και 5 λεπτά
Προηγούμενο ρεκόρ: 6 ώρες και 33 λεπτά - Ο Φαμπρίς Σαντορό νίκησε τον Αρνό Κλεμέν στον πρώτο γύρο του Roland Garros το 2004
**Τα περισσότερα γκέιμς σε ένα παιχνίδι: Μαού-Ίσνερ 183 γκέιμς
Προηγούμενο ρεκόρ:
Στο διπλό: 122 Σταν Σμιθ/Έρικ βαν Ντίλεν (ΗΠΑ)-Πατρίτσιο Κορνέχο/Τζαΐμ Φιγιόλ (Χιλή) στο Κύπελλο Ντέιβις το 1973
Στο απλό: 112 Ο Πάντζο Γκονζάλεζ νίκησε τον Τσάρλι Πασαρέλ 22-24, 1-6, 16-14, 6-3, 11-9 στο Wimbledon το 1969
**Μεγαλύτερο πέμπτο σετ και μεγαλύτερο σετ σε ένα Grand Slam: Μαού-Ίσνερ 70-68 (8 ώρες και 11 λεπτά)
Μεγαλύτερο πέμπτο σετ σε Grand Slam: Ο Άντι Ρόντικ νίκησε τον Γιούνες Ελ Αγουναουί 4-6, 7-6, 4-6, 6-4, 21-19 στο αυστραλιανό Όπεν το 2003
Μεγαλύτερο σετ: 25-23 Ο Τζον Νιούκομπ νίκησε τον Μάρτι Ρέισεν 4-6, 6-3, 6-4, 25-23 στο US Open το 1969
**Περισσότεροι άσοι από έναν παίκτη σε ένα ματς: 112 Ίσνερ, 103 Μαού
Προηγούμενο ρεκόρ: 78 ο Κροάτης Ίβο Κάρλοβιτς στο παιχνίδι με τον Τσέχο Ράντεκ Στέπανεκ στο Κύπελλο Ντέιβις το 2009

Πηγη : contra.gr